#6 Technologia chemiczna

Czym różni się chemia od technologii chemicznej dowiedziałam się pod koniec studiów. Lepiej późno niż wcale, ale jednak można było to sprawdzić zanim wybrałam kierunek studiów. Choć dziś niczego bym nie zmieniła, to nie chciałabym, żebyście popełniali te same błędy co ja. Dlatego przygotowałam kolejny wpis, tym razem o technologii chemicznej.

Ten wpis jest częścią cyklu “Co po maturze?” i ma na celu przybliżyć Ci specyfikę poszczególnych kierunku. Pamiętaj jednak, że informacje w nim zawarte nie wyczerpują tematu. O tym w jaki sposób pracowałam nad cyklem i co musisz wiedzieć korzystając z tych informacji dowiesz się tutaj.

Czego będę się uczył na technologii chemicznej?

Najprościej różnice między chemią, a technologią chemiczną można podsumować w ten sposób: chemia mówi CO robić, a technologia JAK to zrobić. Zaskakujące może być to, że na technologii chemicznej nie ma aż tak dużo chemii jak wynikałoby to z nazwy. Są oczywiście podstawy, natomiast znacznie więcej jest przedmiotów ściśle technologicznych. Przykładowy program studiów (w tym przypadku Politechnika Warszawska), znajdziesz tutaj. Jak sam widzisz pierwsze dwa semestry są sponsorowane przez przedmioty inżynierskie – matematyka, fizyka, grafika inżynierska, jest też trochę chemii. Weź to pod uwagę. Jest to jak najbardziej do przejścia, ale jeśli matematyka jest Twoją słabą stroną może być Ci ciężko. Po prostu zastanów się czy jesteś w stanie nadrobić wszystkie zaległości z liceum w trybie ekspresowym. Dalej pojawia się chemia, ale też przedmioty związane z aparaturą, pomiarami czy projektowaniem procesów. Oczywiście są też laboratoria z chemii analitycznej czy organicznej, ale nie będą one tak rozbudowane jak na typowej chemii. Standardy kształcenia dla studiów na kierunku technologia chemiczna można znaleźć tutaj.

Gdzie mogę pracować po skończeniu studiów?

Technologia chemiczna otwiera drzwi do wielu firm produkcyjnych, gdzie wymagany jest nadzór procesu. Moze to być prztewórstwo tworzyw sztucznych, produkcja kosmetyków, leków, nawozów czy praca w rafineriach. Możliwości jest naprawdę dużo i kierunek jest z pewnością przyszłościowy. To, nad czym trzeba się zastanowić, to co konkretnie chielibyśmy robić lub mówiąc bardziej ogólnie – jakiego rodzaju pracę chcielibyśmy wykonywać. Najczęściej jest się właśnie kontrolerem procesu, czyli odpowiada się za poprawny przebieg procesu produkcyjnego. Tego typu praca bardzo często wymaga opanowania w sytuacjach podbramkowych i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Proces biegnie z reguły dość szybko, a mały błąd może spowodować wielkie straty. Jest to na pewno zajęcie bardzo ciekawe, ale warto zastanowić się pomyśleć czy odnajdziemy się w takim świecie. 

Oczami studentki technologii chemicznej

Wychodzę z założenia, że nikt nie opowie o kierunku lepiej niż sam student! Dlatego tradycyjnie zaprosiłam do rozmowy kogoś, dla kogo temat technologii chemicznej jest bardzo bliski. Moim gościem jest Ola, która zgodziła się opowiedzieć o swoim kierunku i o tym co zaskoczyło ją po przekroczeniu progu uczelni. Ola prowadzi na instagramie konto @gold_chemistry_student. Obserwując ją możecie podejrzeć jak wygląda świat technologii 😊.

Gdzie studiować?

Technologię chemiczną możesz studiować na:

  • Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
  • Politechnice Śląskiej
  • Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie
  • Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
  • Politechnice Krakowskiej
  • Politechnice Poznańskiej
  • Politechnice Rzeszowskiej
  • Politechnice Warszawskiej
  • Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
  • Politechnice Gdańskiej
  • Politechnice Łódzkiej
  • Politechnice Wrocławskiej

Wszystkie kierunki związane z profilem biolchem znajdziesz na podstronie Lista kierunków. Wskazówki dotyczące wyboru samej uczelni znajdziesz we wpisie “5 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim wybierzesz uczelnię“. Jeśli masz dodatkowe pytania lub uwagi, którymi chciałbyś się podzielić zostaw komentarz poniżej 🙂.

Zostawiając komentarz pod wpisem zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych na stronie paniodchemii.pl. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

2 thoughts on “#6 Technologia chemiczna”

  1. Technologię chemiczną można również studiować w Bydgoszczy na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

  2. Pingback: #7: Biotechnologia - Pani od chemii

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *