#5 Kosmetologia

Czym zajmuje się kosmetolog? I czy można go postawić na równi z kosmetyczką? Jak się pewnie domyślasz – nie do końca. Tego jak wyglądają te studia dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Ten wpis jest częścią cyklu “Co po maturze?” i ma na celu przybliżyć Ci specyfikę poszczególnych kierunku. Pamiętaj jednak, że informacje w nim zawarte nie wyczerpują tematu. O tym w jaki sposób pracowałam nad cyklem i co musisz wiedzieć korzystając z tych informacji dowiesz się tutaj.

Czego będę się uczył?

W zależności od uczelni, kierunki mogą się nieco różnić. Na uczelniach medycznych duży nacisk kładzie się na przedmioty okołomedyczne, jednak standardy kształcenia są opisane w ustawie. Nie ominą Was biologia, anatomia, histologia czy fizjologia. Później pojawią się oczywiście przedmioty typowo kosmetologiczne: dermatologia, kosmetologia pielęgnacyjna, kosmetologia upiększająca czy wizaż. Jeśli jednak myślisz, że po studiach będziesz umieć więcej niż kosmetyczka po kursach kosmetycznych – nie łudź się. To jest właśnie główna różnica między kosmetologiem, a kosmetyczką. Po zakończeniu studiów będziesz mieć stosunkowo dużą wiedzę teoretyczną o skórze, ewentualnych chorobach czy konsekwencjach poszczególnych zabiegów, ale praktyka dopero nadejdzie. W przypadku kursów jest dokładnie odwrotnie – tam większy nacisk kładzie się na praktykę, teoria jest pewnym dodatkiem. Bardziej dokładnie mówi o tym Karolina w dzisiejszym wywiadzie (link poniżej).

Gdzie mogę pracować po skończeniu studiów?

Najpopoularniejszym kierunkiem po zakończeniu studiów jest praca w gabinecie kosmetologicznym lub założenie własnego gabinetu. Wiele osób decyduje się na ten krok już po zakończeniu studiów pierwszego stopnia, łącząc pracę z dalszą nauką w trybie zaocznym. Jeśli więc szukasz kierunku, który pozwoli Ci się szybko usamodzielnić, to kosmetologia będzie dobrym wyborem. Oprócz pracy w gabinecie, można również rozwijać się w stronę produkcji kosmetyków. Wtedy potencjalnym miejscem zatrudnienia są działy badań i rozwoju firm kosmetycznych.

Oczami absolwentki kosmetologii

O tym jak wyglądają studia na kierunku kosmetologia opowiedziała mi Karolina – studentka III roku, tuż przed obroną 😉.

Karolina prowadzi konto na Instagramie pod nickiem
@blog_pani_kosmetolog. Jeśli interesuje Was kosmetologia, zachęcam do śledzenia!


@blog_pani_kosmetolog. Jeśli interesuje Was kosmetologia, zachęcam do śledzenia!

Gdzie studiować?

Kosmetologię możesz studiować na:

  • Uniwersytet Jagielloński
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Jeśli interesuje Cię kosmetologia, to mogą zainteresować Cię również:

  • Biokosmetologia – UP w Lublinie
  • Chemia kosmetyczna – Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Chemia środków bioaktywnych i kosmetyków – UMCS w Lublinie
  • Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu – Uniwersytet Łódzki

Wszystkie kierunki związane z profilem biolchem znajdziesz na podstronie Lista kierunków. Wskazówki dotyczące wyboru samej uczelni znajdziesz we wpisie “5 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim wybierzesz uczelnię“. Jeśli masz dodatkowe pytania lub uwagi, którymi chciałbyś się podzielić zostaw komentarz poniżej 🙂.

 

Zostawiając komentarz pod wpisem zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych na stronie paniodchemii.pl. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *