Miejsca zbrodni, badanie śladów, zbieranie próbek… To wszystko pojawia się w głowie na hasło chemia kryminalistyczna. Jak dużo w tym prawdy? Tego dowiesz się z dzisiejszego postu.
Kryminologia, kryminalistyka czy chemia kryminalistyczna niekoniecznie muszą oznaczać to samo. W rzeczywistości rozpiętość jest spora. Niektóre kierunki będą wiązały się z typową analizą chemiczną, inne będą skupiać się na aspekcie medycznym i biologicznym, a niektóre kierunki o tej samej nazwie mogą być związane z prawem czy elementami psychologii. Oczywiście dzisiaj skupiamy się na tej pierwszej.
Czego będę się uczył?
Kryminalistyka kryminalistyką, ale klasyfikacja jest nieugięta – jako kierunek chemiczny, chemia kryminalistyczna podlega ogólnym standardom kształcenia narzuconym przez ministerstwo. W przeciwieństwie do pielęgniarstwa, o którym pisałam ostatnio, nie są one bardzo szczegółowe, ale oznacza to dla nas, że niezależne od tego jaki rodzaj chemii wybierasz baza jest ta sama. Standardem na kierunkach chemicznych są chemia ogólna, organiczna, nieorganiczna i fizyczna oraz znienawidzone przez dużą część studentów pierwszego roku matematyka i fizyka. Zwykle pojawia się też chemia teoretyczna (w tej formie lub ukryta pod nazwą chemia kwantowa). To jaka ilość godzin przypada na każdy z przedmiotów jest określane przez poszczególne uczelnie, choć analiza przedmiotów pokazuje, że dla przedmiotów podstawowych są one zbliżone. Różnica pojawia się w przedmiotach nieobjętych rozporządzeniem. Tutaj mamy już większą swobodę i to właśnie te przedmioty decydują o finalnym wyglądzie danego kierunku.
Chemia kryminalistyczna zawiera się w grupie kierunków analitycznych. Nie jest więc zaskoczeniem, że realizujesz wiele przedmiotów ze słowem “analiza” w nazwie. Poznasz m.in. spektroskopię i chromatografię – metody wykorzystywane nie tylko w laboratorium kryminalistycznym, ale w każdym nowoczesnym laboratorium analitycznym. Ogólnie rzecz biorąc, chemia kryminalistyczna będzie zbliżona do chemii analitycznej – zwykle będą się one różnić tzw. fakultetami, czyli zajęciami wybieranymi przez studentów.
Gdzie mogę pracować po skończeniu studiów?
Choć chemia kryminalistyczna raczej nie skusiła Cię różnorodnością wyboru, prawdą jest, że podobnie jak chemia analityczna daje możliwość pracy w zasadzie w każdym laboratorium analitycznym. Jeśli jednak chodzi o ścieżkę zgodną ze specjalnością masz kilka możliwości – może to być praca w terenie przy zabezpieczaniu śladów na miejscu przestępstwa lub typowa praca w laboratorium. Od Ciebie zależy również czy wybierasz ścieżkę cywilną czy mundurową.
Posłuchaj co o perspektywie rozwoju mówi Wojtek, student V roku chemi kryminalistycznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Gdzie studiować?
Chemię kryminalistyczną możesz studiować na:
- Uniwersytecie Wrocławskim – Chemia i toksykologia sądowa
- Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Chemia kryminalistyczna
Pokrewną ofertę mają:
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – Analityka kryminalistyczna i sądowa
- Uniwersytet Łódzki – Biologia kryminalistyczna
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika – Biologia sądowa
Wskazówki dotyczące wyboru samej uczelni znajdziesz we wpisie “5 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim wybierzesz uczelnię“. Jeśli masz dodatkowe pytania lub uwagi, którymi chciałbyś się podzielić zostaw komentarz poniżej .