#4 Analityka medyczna

Interesuje Cię świat medycyny, ale kontakt z ludźmi nie jest Twoją mocną stroną? Wolisz samodzielną pracę i nie przeszkadzają Ci powtarzalne czynności? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, a dodatkowo jesteś osobą skrupulatną i lubiącą porządek to analityka medyczna może być kierunkiem dla Ciebie! 

Ten wpis jest częścią cyklu “Co po maturze?” i ma na celu przybliżyć Ci specyfikę poszczególnych kierunku. Pamiętaj jednak, że informacje w nim zawarte nie wyczerpują tematu. O tym w jaki sposób pracowałam nad cyklem i co musisz wiedzieć korzystając z tych informacji dowiesz się tutaj.

Tytuł diagnosty laboratoryjnego

Aby pracować w laboratorium medycznym musisz uzyskać tytuł diagnosty laboratoryjnego (oczywiście jest to możliwe również z tytułem technika analiyki medycznej, ale tutaj mówimy o studiach wyższych). Co ważne, analityka medyczna nie jest jedynym kierunkiem, po którym możesz go uzyskać. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia możesz podejrzeć tutaj, ale skracając, jako analityk medyczny możesz pracować również po ukończeniu studiów wyższych na kierunkach:

  • biologia lub farmacja – tytuł zawodowy magistra,
  • chemia lub biotechnologia
  • medycyna i weterynaria (choć to raczej mniej oczywisty kierunek 😉) 

W drugim przypadku musisz ukończyć studia podyplomowe i odbyć egzamin lub uzyskać specjalizację.

Czego będę się uczył?

Skupmy się jednak na analityce medycznej, bo to jest w końcu temat tego postu 😉. Standardy kształcenia na tym kierunku znajdziesz tutaj. Przedmioty nie różnią się znacząco między uczelniami, mogą natomiast wystepować różnice dotyczące tego, na którym roku dany przedmiot będzie realizowany. Warto pamiętać, że analityka medyczna to kierunek, który jest realizowany w formie jednolitych studiów magisterskich. Tak jak na wielu kierunkach, pierwszy rok to raczej przedmioty ogólne, takie jak chemia ogólna, fizyczna czy analityczna, psychologia, technologie informacyjne itd. Pojawiają się pierwsze przedmioty medyczne, ale nie są one jeszcze związane bezpośrednio z pracą diagnosty. Bardziej powiązane przedmioty pojawiają się za to już na drugim roku. Zetkniesz się z analizą instrumentalną, diagnostyką parazytologiczną czy fizjologią, a także zaliczysz pierwsze praktyki w laboratorium medycznym. Przykładowy program studiów znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że program studiów znajdziesz na stronie każdej z uczelni, niezależnie od kierunku. Dzięki temu możesz porównać kierunki na różnych wydziałach i wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. 

Gdzie mogę pracować po skończeniu studiów?

Standardowym miejscem pracy absolwenta analityki medycznej są przyszpitalne lub prywatne laboratoria medyczne. To jest najbardziej standardowa ścieżka kariery. Wykonujesz ta oczywiście szereg analiz, dokonujesz wstępnej oceny wyniku. Zdarza się, że informujesz oddziały o wynikach krytycznych. Oprócz tego zajmujesz się ich rejestrowaniem, a także dbasz o stany oddczynników, aparaty i ogólną pracę w laboratorium. Najczęściej każdy z pracowników laboratorium jest przypisany do jednej-dwóch pracowni. Nie znaczy to oczywiście, że nie możesz zostać przeniesiony na inne stanowisko lub, że nie uczysz się innych analiz, jednak zwykle każdy “specjalizuje się” w konkretnej dziedzinie (mam tu oczywiście na myśli większe doświadczenie – nie oficjalną specjalizację).  Kolejna kwestia – nie możesz bać się komputera i nowych aparatów 😉. O ile kilka-klkanaście lat temu praca z mikroskopem była standardem, teraz większość analiz jest wykonywana automatycznie, co jakiś czas pojawiają się nowe aparaty, a Ty musisz zaznajomić się z ich obsługą.

Jak się studiuje na analityce medycznej?

My tu gadu gadu, a kto opowie lepiej o wrażeniach ze studiowania niż sami studenci?

Dzień zaprosiłam do rozmowy Martę, studentkę analityki medycznej, aby opowiedziała nam co nieco o swoim kierunku. Cały wywiad znajdziesz poniżej.

Martę możesz znaleźć również na Instagranie pod nazwą   @storyfromlab. Zachęcam do obserwowania!

Gdzie studiować?

Analitykę chemiczną możesz studiować na:

  • Uniwersytet Jagielloński
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Wszystkie kierunki związane z profilem biolchem znajdziesz na podstronie Lista kierunków.  Wskazówki dotyczące wyboru samej uczelni znajdziesz we wpisie “5 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim wybierzesz uczelnię“. Jeśli masz dodatkowe pytania lub uwagi, którymi chciałbyś się podzielić zostaw komentarz poniżej 🙂

Zostawiając komentarz pod wpisem zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych na stronie paniodchemii.pl. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

4 thoughts on “#4 Analityka medyczna”

  1. Czy po skończeniu Analityki medycznej mogę pracować w gabinetach Medycyny Estetycznej i dokonywać zabiegów?
    Czy po skończeniu Analityki mogę również jeździć w NPL-u ? W końcu skończę studia medyczne wiec czy będę miał uprawnienia do w/w czynności?
    Z góry dziękuje za odpowiedz. I pozdrawiam

    1. Raczej nie. Oczywiście nie mówimy o sytuacji, gdzie dokształcasz się na dodatkowych kursach i szkoleniach. Żeby wykonywać zabiegi musisz skończyć kosmetologię (w przypadku zabiegów mniej inwazyjnych) lub nawet medycynę.

  2. “Aby pracować w laboratorium medycznym musisz uzyskać tytuł diagnosty laboratoryjnego (oczywiście jest to możliwe również z tytułem technika analiyki medycznej, ale tutaj mówimy o studiach wyższych)”
    To nie prawda.
    Technik nie ma tytuy diagnsoty laboratoryjnego. Tylko po studiach z analityki medyczne jesteś diagnostą (albo innych studiach i podyplomówce z analityki).

    1. Cześć Karol, zgadza się – tu chodzi o możliwość samej pracy w laboratorium kiedy ma się tytuł technika. Oczywiście, żeby otrzymać tytuł diagnosty laboratoryjnego wymagane są studia 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *