#3 Weterynaria

Myślisz, że weterynaria to głaskanie kotków i piesków? Nie możesz być w większym błędzie. Przeczytaj jak naprawdę wygląda ten kierunek.

Ten wpis jest częścią cyklu “Co po maturze?” i ma na celu przybliżyć Ci specyfikę poszczególnych kierunku. Pamiętaj jednak, że informacje w nim zawarte nie wyczerpują tematu. O tym w jaki sposób pracowałam nad cyklem i co musisz wiedzieć korzystając z tych informacji dowiesz się tutaj.

Weterynaria to jeden z kierunków, który zaskoczył mnie najbardziej, kiedy zaczęłam się mu bliżej przyglądać. Przede wszystkim jest daje niesamowitą przestrzeń jeśli chodzi o przyszłe zajęcie. Tak naprawdę nie musisz mieć w nim żadnej styczności ze zwierzętami! Oczywiście, nie można tego powiedzieć o samych studiach. Zresztą – sami zobaczcie. 

Czego będę się uczył?

Weterynaria, jak pewnie wiesz, jest jednym z niewielu jednolitych kierunków magistersich. Oznacza to, że stopień magistra zdobywasz po 10 (11 wliczając praktykę) semestrach ciągłej nauki. Standardy kształcenia są opisane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zaczynamy od przedmiotów podstawowych: fizyka, chemia, biologia, matematyka stosowana w naukach biologicznych. Można powiedzieć, że to powtórka z liceum, ale nie łudźcie się – jest co robić 😉. Razem z tymi przedmiotami pojawią się anatomia zwierząt, biologia komórki czy histologia. W kolejnych latach skupiamy się bardziej na przedmiotach typowo “zwierzęcych” -patofizjologia, patomorfologia, choroby zwierząt i różne rodzaje diagnostyki. 

Weterynaria to zdecydowanie kierunek praktyczny. Sporo poświęca się na pracę ze zwierzętami i może to być zarówno wada jak i zaleta. Często właśnie w tym momencie następuje test, w którym decydujesz czy weterynaria rzeczywiście jest dla Ciebie. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam dużej ilości materiału do przerobienia – wręcz przeciwnie. Musisz szykować się na sporą ilość wiedzy do przyswojenia w krótkim terminie i nie powinna ona zostawać w głowie tylko do momentu egzaminu. 

Gdzie mogę pracować po skończeniu studiów?

Tutaj największe zaskoczenie. Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy to praca w klinice weterynaryjnej i po prostu leczenie zwierząt. Rzeczywiście jest to popularna ścieżka, zwłaszcza jeśli chodzi o małe zwierzęta i wiele osób się na nią decyduje. To czy zdecydujesz się na leczenie zwierząt małych czy większych zależy między innymi od Twojej sprawności fizycznej. Umówmy się, samą motywacją za wiele nie zdziałasz 😉. Możliwości jest jednak znacznie, znacznie więcej!

Oczami absolwentki weterynarii

Zaprosiłam do rozmowy Karolinę, absolwentkę weterynarii, aby opowiedziała jak wyglądają te studia w praktyce, ale też jak wygląda praca w klinice. Cały wywiad znajdziesz poniżej. Ostrzegam – nie jest to krótka rozmowa, jednak zdecydowanie warta wysłuchania! Karolina daje wiele ciekawych wskazówek, które zainteresują Cię nawet jeśli nie myślisz poważnie o weterynarii (albo jesteś juz dawno po studiach – true story 😉).

Karolina prowadzi również konto na Instagramie. Możecie ją znaleźć pod nazwą   @vettravell. Gorąco zachęcam do obserwowania!

Gdzie studiować?

Weterynarię możesz studiować na:

  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Jednak nie samą weterynarią żyje miłośnik zwierząt 🙂. Inne ciekawe kierunki związane z branżą weterynaryjną to:

  • Behawiorystyka zwierząt
  • Bioinżynieria zwierząt
  • Hipologia i jeździectwo
  • Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
  • Kynologia
  • Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
  • Profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja koni
  • Stosowana Psychologia Zwierząt
  • Zoofizjoterapia
  • Zoopsychologia z animaloterapią
  • Zootechnika
  • Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
  • Inspekcja weterynaryjna

Wszystkie kierunki związane z profilem biolchem znajdziesz na podstronie Lista kierunków.  Wskazówki dotyczące wyboru samej uczelni znajdziesz we wpisie “5 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim wybierzesz uczelnię“. Jeśli masz dodatkowe pytania lub uwagi, którymi chciałbyś się podzielić zostaw komentarz poniżej 🙂.

 

Zostawiając komentarz pod wpisem zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych na stronie paniodchemii.pl. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

2 thoughts on “#3 Weterynaria”

  1. Hej mam pytanie wybieram się do technikum weterynaryjnego (teraz idę do siódmej klasy ale już mam wybrane ) jaki ten dodatkowy przedmiot wybrać( ja jak będę pisała do będziemy pisali z polskiego matematyki języka obcego i wybranego (biologia chemia fizyka…))

    1. Hej Zosiu, musisz wziąć pod uwagę dwa aspekty: z czego czujesz się silniejsza + jakie są wymagania przy rekrutacji na studia. Podejrzewam, że interesuje Cię weterynaria na studiach, więc standardem jest chemia + biolka. Pewnie możesz zdawać też inne, ale od tych nie uciekniesz, bo będą na studiach tak czy siak. Wymagania znajdziesz na stronie każdej uczelni 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *