Wgląd do pracy maturalnej – jak to wygląda?

Niebawem wyniki matur, a tym samym również temat wglądów i odwołań. Przewertowałam dokumenty CKE i opisałam skrótowo całą procedurę. Wszystkie informacje pochodzą z Informatora o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego – znajdziecie go tutaj: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20210419%20EM%20Informacja%20AKT_2%20Tekst.pdf

Zanim ruszymy słowo ode mnie. W środowisku szkolnym spotkałam się kilka razy z twierdzeniem, ze wgląd do pracy, nie mówiąc już o odwoływaniu się, jest podważaniem autorytetu egzaminującego. Być może Tobie również powiedziano coś w tym stylu. Powtarzam to do znudzenia – osoby sprawdzające wertują setki prac – błędy przy sprawdzaniu są wręcz nieuniknione.  To nie jest żadne podważanie autorytetu. Jesteśmy tylko ludźmi. Głupio byłoby nie dostać się na wymarzony kierunek przez źle dodane punkty. Macie pełne prawo do wyjaśnienia uzyskanego wyniku i warto z niego korzystać – bez względu na to czy ktoś poczuje się urażony (a zapewniam Was, nie poczuje się, bo się o tym w ogóle nie dowie). 

Dobra, to jak wyglada cała procedura? 

  1. Na wgląd do pracy macie 6 miesięcy od dnia wydania świadectwa dojrzałości. Wnioski może składać osoba przez Was uprawniona, ale wgląd musicie zrobić osobiście. Bez obaw – później będziecie mogli wynik skonsultować. Ważne jest, żeby na raki wgląd się umówić – nikt Wam nie udostępni pracy z marszu.
  2. Wniosek o wgląd składacie do dyrektora waszej komisji okręgowej, można to zrobić elektronicznie, a wzór znajdziecie w informatorze (link na dole) – nie jest konieczne korzystanie ze wzoru, ale po co tworzyć od nowa coś, co ktoś już zrobił 🙂
  3. Dyrektor komisji ustala z Wami termin oraz miejsce wglądu (ma na to 5 dni roboczych).
  4. Na miejscu dostajecie swój arkusz z zabezpieczonymi danymi egzaminatora. Minimalny czas, jakim dysponujecie to 30 minut (jeśli jest taka potrzeba to można ten czas w miarę możliwości przedłużyć). Będzie Wam towarzyszył pracownik OKE – może to być ekspert od danego przedmiotu (wtedy od razu będzie w stanie odpowiedzieć na Wasze pytania) lub nie (wówczas w razie można poprosić o rozmowę z ekspertem przedmiotowym).
  5. Podczas wglądu macie możliwość robienia zdjęć (co rekomenduję – zawsze można się później z kimś skonsultować) oraz robienia notatek. Kartkę i długopis zapewnia OKE, nie możecie używać własnych (wiadomo, żeby komuś nie wpadło do głowy dopisywanie czegoś na arkuszu 🙂). Nie ma możliwości kserowania pracy, wiec upewnijcie się, ze zdjęcia, które robicie są wyraźne. Oprócz sprawdzania odpowiedzi warto tez policzyć czy suma punktów jest poprawna! 
  6. Ewentualne zastrzeżenia do pracy możecie zgłaszać pracownikowi OKE już na wglądzie. Warto zapytać eksperta o wyjaśnienie, ale na spokojnie – nawet jeśli o nic nie spytasz, to nic się nie dzieje. 
  7. Jeśli nie zgadzasz się z punktacją, to masz 2 dni robocze od daty wglądu na przesłanie wniosku z uzasadnieniem do dyrektora OKE.  W uzasadnieniu musisz wykazać, że Twoje rozwiązania są merytorycznie poprawne oraz spełniają warunki określone w poleceniu. Podobnie jak poprzednio, wniosek można złożyć elektronicznie. Weryfikacja sumy punktów nastąpi w ciągu się w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
  8. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje pisemnie (tą samą drogą, którą był złożony wniosek) absolwenta o wyniku weryfikacji sumy punktów w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
  9. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowy wynik egzaminu maturalnego oraz wydaje Wam nowe świadectwo lub aneks – stare musicie zwrócić.
  10. Pamiętajcie, żeby na wgląd zabrać dokument tożsamości! 

Tak jak widzisz cała procedura nie jest specjalnie skomplikowana. Naprawdę zachęcam do tego, żeby z tej możliwości korzystać. 

Ściskam Cię mocno i trzymam kciuki za jak najwyższy wynik z matury!
Ania

Zostawiając komentarz pod wpisem zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych na stronie paniodchemii.pl. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.